Keresés
Close this search box.

Tudástár 02.

Hamstring sérülése gyakori az élsportolók körében. Az izomsérülések osztályozási rendszereinek célja, hogy keretet biztosítsanak a diagnózis felállításához. A British Athletics Muscle Injury Classification (BAMIC) egy MRI alapú osztályozási rendszer, amely meghatározott, anatómiailag felosztott osztályokat tartalmaz a sérülés helye alapján: (a) myofasciális, (b) izom-ín átmeneti vagy (c) ínsérülések; és a sérülés mértéke, amelyet 0-tól 4-ig terjedően osztályoznak. Azonban nincsenek klinikai irányelvek, amelyek összekapcsolnák a konkrét diagnózist egy célzott rehabilitációs tervvel. A cikkben fordított kutatás ezt a hiányt igyekszik pótolni.

Hamstring rehabilitation in elite track and field athletes: applying the British Athletics Muscle Injury Classification in clinical practice

Macdonald és mtsai, 2019

British Journal of Sports Medicine

Fordította: Józsa Dorina

 
 

A BAMIC keretet ad a klinikai döntések megkönnyítéséhez és a rehabilitációs protokoll kialakításához. A validált osztályozási rendszer részleteiről egy előző fordításunkban olvashatsz: 

Nézzük, hogyan dolgoznak a Brit Atlétikai Szövetségben izomsérülések esetén!

Általános irányelvek a Hamstring sérüléseinek rehabilitációjára a Brit Atlétikai Szövetségben

  1. irányelv: A sérülés kezelése – pontos diagnózis felállítása

Miután egy sportoló akut Hamstring sérülést szenved, a Brit Atlétikai Szövetség orvosi csapata elsődleges feladatként kezeli a klinikai értékelést, amely magában foglalja a sérülés előzményeinek feltárását és a részletes klinikai fizikális vizsgálatot. Ezt követően néhány órán belül ultrahang és MRI képalkotó vizsgálatokat végeznek a szerkezeti diagnózis és osztályozás (BAMIC) meghatározása érdekében. Különböző sportágakból származó bizonyítékok szerint az inak érintettsége az izomsérülések esetén megnöveli a sportba való visszatérés idejét vagy az újrasérülés kockázatát – és a fizikális vizsgálat önmagában nem feltétlenül alkalmas ennek jelenlétének kimutatására. Egyéb oka is lehet az MR vizsgálatok elvégeznek, de az ín sérülésének kimutatása teszi leginkább indokolttá  a képalkotó használatát az profi sportolók esetében. Ugyanakkor az MR diagnosztika önmagában korlátozottan nyújt pontos prognózist.

2. irányelv: A sporttudományi és az egészségügyi stáb együttműködésének elősegítése

A Brit Atlétikai Szövetség sporttudományi és egészségügyi stábja egy integrált egészség- és teljesítmény-modell keretében működik együtt: a sérüléskezelés során a szerepek, kompetenciák és a felelősség egyértelműen meg van határozva. 

3. irányelv: Döntéshozatal – az edző és a sportoló bevonása

A Brit Atlétikai Szövetség közös döntéshozatali folyamatot alkalmaz a profi sportolók esetében: ez a modell összhangba hozza az egészségügyi és edzői stábot egy maghatározott cél érdekében. A sérülés kezelésekor az orvosi csapat, jelen esetben egy sportorvos és egy fizioterapeuta feladata, hogy folyamatosan szakértői információkat nyújtson az edzőnek és a sportolónak a diagnózisról, a javasolt kezelési stratégiák előnyeiről és kockázatairól. Az egészségügyi stáb küldetése, hogy minél korábbi időpontban elérje a sportolók teljes értékű edzésre való rendelkezésre állását, megteremtve ezzel a minél korábbi sportba való visszatérés lehetőségét. A rehabilitáció és a teljes edzésbe való visszatérés során az újrasérülés kockázata fontos tényező a közös döntéshozatali folyamatban. Bizonyos teljesítménycélok esetén (például Olimpia) a résztvevők közösen megegyezhetnek magasabb kockázatú döntésben is, melynek feltétele, hogy a sportoló és az edzői stáb teljes mértékben tisztában legyen a rizikókkal.

4. irányelv: Edzés

A Hamstring csoport három különálló izomból áll, amelyek mindegyike egyéni funkcionális szerepekkel rendelkezik anatómiai felépítésük alapján, és különböző aktivitási szintet mutatnak a különböző mozgások során. Sprintelés közben a m. biceps femoris van kitéve a legnagyobb terhelésnek, a m. semitendinosus a maximális sebesség elérésekor terhelődik leginkább, míg a m. semimembranosus elsősorban az elmozduláshoz szükséges erő megteremtésében játszik szerepet. A m. bicepsz femoris aktiválódik leginkább a sprintelés gyorsulási fázisában és a lendítésnél, a m. semitendinosus a maximális sebességű sprintelés során, míg az m. semimembranosus fontos szerepet játszik az energia elnyelésében és generálásában a lendítés és a támasz fázisában. Ezért fontos, hogy a rehabilitáció során összeállított gyakorlatok ezeket a funkciókat (is) megcélozzák, az érintett izom tekintetében, hogy megfelelően fejleszteni tudjuk ezeket a specifikus funkcionális szerepeket, és korlátozzuk a sérülés után megfigyelhető gyengülést, funkcióromlást.

Cameron és munkatársai a motoros kontroll fontosságát vizsgálták a Hamstring sérülésének kockázatának csökkentésében, valamint a futógyakorlatok alkalmazását bemelegítésként. A fokozatosan felépített futógyakorlatok funkcionálisan terhelik a Hamstringet, a mozgás sebességének és az izom előnyújtottságának fokozatos növelésével – mindkettő fontos terhelési jellemző. A csípő és a medence megváltozott kinematikája, beleértve a csípő flexiójának csökkenését és a medence előrebillenésének növekedését, mind megfigyelhető a Hamstring sérülést követően. A futógyakorlatok nagyon jól alkalmazhatók ezeknek az elemeknek az újraképzésére, optimalizálására.

5. irányelv: Erőfejlesztés

A Hamstring funkciójának összetettsége jól ismert. Míg az excentrikus izomműködés kulcsfontosságú a maximális sebességű futás során, más Hamstring feladatok eltérő erőedzési ingereket igényelhetnek, különösen az izometrikus terhelést, amelyet mostanában javasolnak a rehabilitációs protokollokban. A következőkben az excentrikus és izometrikus terhelés elsődleges mechanizmusait fogjuk tárgyalni, amelyek pozitívan befolyásolhatják a hamstring funkcióját.

Excentrikus erő edzése

A sprint során nagy mértékű excentrikus erők figyelhetők meg, különösen a lendítési fázisban. Az excentrikus erő hiánya / csökkent mértéke és a két alsó végtag közötti aszimmetriák összefüggésbe hozhatók a jövőbeni Hamstring sérülések bekövetkezésének kockázatával. A megfelelő mértékű excentrikus erő csökkenti a relatív kockázatot, amelyet a növekvő életkor és a korábbi sérülések jelentenek. Ezért az excentrikus edzés kulcsfontosságú része a Hamstring sérülések megelőzésének és rehabilitációjának, és elengedhetetlen a sprintelő sportolók kondícionálásában.

Hossz-feszültség kapcsolat javítása

A Hamstring sérülések szerkezeti változásokra hajlamosítják az izmot (fascia rövidülésére), ami növeli az újrasérülések kockázatát a sportolók esetében. Az excentrikus gyakorlatok növelik a fascia hosszát, ami csökkentheti a sérülés kockázatát. 

Míg a nagy volumenű excentrikus edzésprogramok, mint a Nordic Hamstring gyakorlatok (NHE) rendszeres alkalmazása, jelentős javulást mutattak az excentrikus erő és az izomrost nyújtása terén, a legfrissebb tanulmányok hasonló javulásokat mutattak akár egy alacsony volumenű program esetén is, amely hetente egyszer két sorozatot tartalmaz, négy ismétléssel a NH gyakorlatból. Ez az alacsonyabb edzésmennyiség könnyebbé teheti az excentrikus gyakorlatok beépítését a sportoló erőedzésprogramjába, különösen a versenyidőszakok alatt. Így segíthet megelőzni az izomrost hosszának újrarövidülését – mely az excentrikus terhelés abbamaradása után két héttel jelentkezik.

Izometrikus edzés: Az izom-ín egység specifikusságának fejlesztése

A Hamstring izmainak kontraktilis eleme a lendítési fázis utolsó szakaszában viszonylag izometrikus marad(hat), ugyanis ilyenkor az izom-ín egység nyúlását az ín biztosítja. Az izomrostok izometrikus erősítése csökkenti a kontraktilis komponens által végzett mechanikai munkát, elősegítve az ín rugószerű viselkedését a nyújtás-rövidítés ciklusban. Ezért a nagy terhelésű izometrikus edzés specifikusabb ingert jelenthet ehhez a funkcionális igényhez

Gátlás "leküdzése"

Azoknak a sportolóknak esetében, akiknek az  anamnézisében fellelhető a Hamstring sérülése, krónikus reakcióként maladaptív változások jöhetnek létre a központi idegrendszerben. A sérülés utáni kezdeti szakaszokban azt gondolták, hogy a csökkent mérhető myoelektromos aktivitás az izomban védelmi mechanizmusként szolgál a gyógyuló szövet tehermentesítésére (protektív mechanizmus). Azonban hosszabb távon is gyakran szelektív gátlás jelentkezik a Hamstring excentrikus munkája során, ami veszélyeztetheti a rehabilitáció sikerességét és az izom adaptációját. A krónikus aktivációs problémákat a Nordic curl során sérülés után lehetett kimutatni, főképp a térd szinte teljes extensiós helyzetében. Lehetséges, hogy az izometrikus edzés segít megelőzni azokat a gátló mechanizmusokat, amelyek az excentrikus körülmények között fordulnak elő, mivel az izolált izomaktiváció magasabb az izometrikus összehúzódások során.

(Például patella-ín panasztól szenvedők esetében már egyértelműen kimutatták az izommetrikus gyakorlatok hatására a corticalis gátlás csökkenését, a motoros egységek aktivációjának növekedésével együtt. Ezért javasoljuk a nagy ellenállással szemben végzett izometrikus gyakorlatokat, különösen olyan sérüléseknél, amikor a fájdalom és a funkciókiesés nagyobb mértékű: így a motoros egységes toborzásának javítása megvalósulhat, mielőtt az excentrikus terhelést bevezetnénk.

Gerinc

Bár kevés bizonyíték támasztja alá a LPHC (lumbo-pelvic-hip komplex) edzésének szerepét, mégis a gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy a régió kezelése része kell legyen a Hamstring sérülések rehabilitációjának. A Hamstring izomcsoportnak stabilizáló szerepe van a medencén a lig. sacrotuberalehoz való kapcsolódásuk révén. A nem megfelelő medence mozgás vagy a stabilitás csökkenése növelheti a Hamstring terhelését. Nincs elegendő evidencia a LPHC neuromuscularis edzésének hatékonyságára sem, ahogyan nincs gold standard vizsgálati protokoll a törzsizmok funkciójának mérésére sem, mégis javasolt egy átfogó erőedzés, amely minden mozgásiránynak való ellenállási képességet fejleszti (antiflexió, antiextensió, antilateralflexió, antirotáció).

Bár nincs közvetlen bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a gerincproblémák kezelése hatékony lenne a Hamstring rehabilitációban vagy prevencióban, mégis az arthrogén izomgátlás következtében kialakuló problémákat, amelyet széles körben elismernek például a térdízületi problémákat illetően, figyelembe kell venni a Hamstring sérülés kezelése során. A manuális terápia pozitívan befolyásolhatja a LPHC biomechanikai jellemzőit és csökkentheti a fájdalom megélését. Ez releváns lehet, tekintve, hogy a medence funkciója fontos szerepet játszik a sprint mechanizmusának és a Hamstring hossz-feszültség kapcsolatának optimalizálásában.

Csípő

A megfelelő csípőízületi mobilitás és kontroll kulcsfontosságú az optimális Hamstring funkcióhoz. A m. gluteus maximus gyengeségét és csökkent aktivációját is, mint sérülési kockázati tényezőt említik több kutatásban.

A femoroacetabularis impingement (FAI) morfológia előfordulása magas az atléták között –  melynek gyakorta tünete a csípőízület flexiós mozgástartományának csökkenése. Ez azért fontos, mert az optimális mértékű csípőflexiós szögek elérése kritikus tényező a nagy sebességű futás szempontjából. A csökkent csípőflexió potenciális szövődménye a sprintelés során a medencerotáció kompenzatorikus növekedése lehet, amely következtében megnövekedhet a Hamstring terhelése. Ezért a FAI (konzervatív) kezelése fontos aspektus lehet a Hamstring sérülések rehabilitációjában.

További cikkek, amik érdekelhetnek

Blog 05.

Lezajlott az első igazán nagyszabású eseményünk, az I. Magyar Sportrehabilitációs Konferencia! Több, mint 350 résztvevő, 9 előadó, 8 órányi tömény tudás.. Köszönjük Nektek!

Blog 04.

Lezajlott 2024. május 23-án az első ingyenes workshopunk, melynek társszervezője nem más volt, mint a BTL Magyarország! Előadóink között Katrics Petra Georgina, a Budapest Jégkorong Akadémia rehabilitációs részlegvezetője és Dr. Vásárhelyi-Nagy

Blog 03.

A Magyar Lovassport Szövetség Talent Programja a fiatal, szorgalmas és elhivatott díjlovagló lovasok tehetségkutató és tehetséggondozó programja. Ennek keretein belül kaptunk meghívást a TSO Medicallal együtt: a lovasok objektív adatokon

Blog 02.

A MASE célja, hogy a sportrehabilitáció szakmai színvonalát emelje, konferenciák és tanfolyamok szervezésével, kutatásokkal, szakmai ajánlások és irányelvek fordításával, workshopok, kerekasztal beszélgetések megszervezésével, Veletek együtt. Az első megállónk rögtön Doha

Blog 01.

ELINDULTUNK! Egyesületünk megkezdte működését. Szeretnénk néhány gondolatban összefoglalni a célunkat, feladatinkat, tervezinket a Számotokra. Tudástár: Elsődleges célunk, hogy közös erővel olyan tudásbázist hozzunk létre, ahol a legfrissebb ajánlások, protokollok a

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Értesülj elsők között a közeljövőben tartandó eseményeinkről/workshopjainkról, legújabb kutatásainkról és cikkeinkről a sportrehabilitáció témakörében!

Feliratkozás

Nem találod, amit keresel? Vedd fel velünk a kapcsolatot: magyarsportrehab@gmail.com vagy +36 30 287 64 46

Update cookies preferences